LCAC Awards 2010

Mark Fuszard = THE ARTHUR RIGG TROPHY

Awarded to the male athlete who in the opinion of the General Committee has made the outstanding contribution to Club Teams for Track & Field.

Rachael Dyson = THE OLLIE MACDONALD TROPHY

Awarded to the female athlete who in the opinion of the General Committee has made the outstanding contribution to Club teams for Track & Field.

Darran Bilton = THE DENNIS WOOD TROPHY

Awarded by the General Committee for the outstanding performance by a Veteran athlete.

Susan Partridge = THE ISTANBUL TROPHY

Awarded to the female athlete by the General Committee for outstanding individual performance for the Harriers.

Martin Hilton – THE STEWART DOBSON TROPHY

Awarded to the male athlete by the General Committee for outstanding contribution to the Club Teams for the Harriers.

Dorothy and John Lunn = THE PRESIDENT’S CUP

Awarded by the President for services to the Club. This trophy is the sole gift of the President, who may exercise his/her choice on whatever grounds he/she thinks fit.

Hannah Cockroft = THE HANNAH PULHAM TROPHY

Disabled Athlete Award.

‘Best Young Improver’ (up to U17’s)  – Park Lane College Sponsor’s Award
Male Athlete: Matthew Campleman
Female Athlete:   Melissa Fletcher Track & Field  Young Athletes – Team Managers Award  (Perpetual Trophy)
Boys: Connor Morley and Bradley Robinson
Girls: Fran Coldwell Special Awards’ (for International Selection):
Katy Marchant: Junior GB U20 Heptathlon in France
James Wilkinson: Senior GB International Cross Country, Poland and Senior GB Track and Field European Cup, Norway
Gordon Benson: Schools International Cross Country

HARRIERS

MALE

FEMALE

U13 Kieran Savage Nicola Sawyer
Jack Allison Gemma Keir
U15 Harry Foster India Wilson
Georgia Yearby
U17 Gordon Benson Chloe Harley
U20 James Wilkinson No nominations
Carl Smith
SENIOR Alan Buckley Kirsteen Young
Martin Gostling and James Walsh Sophie Lovell

TRACK & FIELD

U13 George Armstrong Caoimhe Crampton
Louie Hurley> Vikki Adams
U15 Matthew Campleman Melissa Fletcher
Luke Cooper Amena Abdelaziz
U17 Gordon Benson India Wilson
Jake Armstrong Georgia Yearby
U20 Karl Evenden Kadeena Cox
Jack Mosley Stacey Evenden
SENIOR
Northern League Div 1 Mark Fuszard Sarah Whitley
UK Women’s League / British Athletics League Sam Allan
Tim Miller
Sarah Peterson
Adanna Okeahialam